A total of 2.00 m o l of a compound is allowed to react with water in a foam cof
ID: 790235 • Letter: A
Question
A total of 2.00 mol of a compound is allowed to react with water in a foam coffee cup and the reaction produces 149g of solution. The reaction caused the temperature of the solution to rise from 21.0 to 24.7 ?C. What is the enthalpy of this reaction? Assume that no heat is lost to the surroundings or to the coffee cup itself and that the specific heat of the solution is the same as that of pure water. Enter your answer in kilojoules per mole of compound to three significant figures. A total of 2.00 mol of a compound is allowed to react with water in a foam coffee cup and the reaction produces 149g of solution. The reaction caused the temperature of the solution to rise from 21.0 to 24.7 ?C. What is the enthalpy of this reaction? Assume that no heat is lost to the surroundings or to the coffee cup itself and that the specific heat of the solution is the same as that of pure water. Enter your answer in kilojoules per mole of compound to three significant figures.Explanation / Answer
heat released = temp change s xspecific heat x mass
= ( 24.7-21)(4.184)(149) = 2306.64 Joules
heat released per 1 mole = 2306.64/2 = 1153.32 Joules = 1.15 KJ/mole
enthalphy = -1.15 KJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.