A torsion pendulum is made from a disk of mass m = 7.1 kg and radius R = 0.71 m.
ID: 1301397 • Letter: A
Question
A torsion pendulum is made from a disk of mass m = 7.1 kg and radius R = 0.71 m. A force of F = 42.3 N exerted on the edge of the disk rotates the disk 1/4 of a revolution from equilibrium.
1)
What is the torsion constant of this pendulum?
N-m/rad
2)
What is the minimum torque needed to rotate the pendulum a full revolution from equilibrium?
N-m
3)
What is the angular frequency of oscillation of this torsion pendulum?
rad/s
4)
Which of the following would change the period of oscillation of this torsion pendulum?
increasing the mass
decreasing the initial angular displacement
replacing the disk with a sphere of equal mass and radius
hanging the pendulum in an elevator accelerating downward
Explanation / Answer
1)the torsion constant of this pendulum
= 42.3 * 0.71 / (0.5* pi )
= 19.11 Nm/ rad ---answer
2)the minimum torque needed to rotate the pendulum a full revolution from equilibrium
= 19.11 * 2 pi
= 120.132 Nm ---answer
3) moment of inertia
= 7.1 * 0.71^2 / 4
= 0.8941.025
Torque = MoI * angular acc
120.132 = 0.894 * a
a= 134.25 rad /s2
s = ut + 0.5 at^2
2 pi = 0 + 0.5 * 134 * t^2
t = 0.306 s = period
angular frequency of oscillation of this torsion pendulum
= 1 / t = 3.265 Hz ---answer
4. Increasing the mass & Replacing the disk with a sphere of equal mass and radius
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.