A torsion pendulum is made from a disk of mass m = 7 kg and radius R = 0.66 m. A
ID: 1307897 • Letter: A
Question
A torsion pendulum is made from a disk of mass m = 7 kg and radius R = 0.66 m. A force of F = 40.8 N exerted on the edge of the disk rotates the disk 1/4 of a revolution from equilibrium.
1)What is the torsion constant of this pendulum? ------>>> answer is ( 17.14)
2) What is the minimum torque needed to rotate the pendulum a full revolution from equilibrium? --->> answer is (107.712)
I NEED HELP WITH NEXT QUESTIONS
3) What is the angular frequency of oscillation of this torsion pendulum? IN RAD/S
4) Which of the following would change the period of oscillation of this torsion pendulum? YOU CAN CHOOSE MORE THAN ONE
A- increasing the mass
B- decreasing the initial angular displacement
C- replacing the disk with a sphere of equal mass and radius
D- hanging the pendulum in an elevator accelerating downward
Explanation / Answer
1)the torsion constant of this pendulum
= 40.8 * 0.66 / (0.5* pi )
= 17.14 Nm/ rad ---answer
2)the minimum torque needed to rotate the pendulum a full revolution from equilibrium
= 17.14 * 2 pi
= 107.69 Nm ---answer
3) moment of inertia
= 7 * 0.66^2 / 4
= 0.7623
Torque = MoI * angular acc
107.69 = 0.7623 * a
a= 141.269 rad /s2
s = ut + 0.5 at^2
2 pi = 0 + 0.5 * 107.69 * t^2
t = 0.34 s = period
angular frequency of oscillation of this torsion pendulum
= 1 / t = 2.94 Hz ---answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.