Aqueous sulfuric acid will react with solid sodium hydroxide to produce aqueous
ID: 788402 • Letter: A
Question
Aqueous sulfuric acid will react with solid sodium hydroxide to produce aqueous sodium sulfate and liquid water . Suppose 6.9 g of sulfuric acid is mixed with 3.92 g of sodium hydroxide.
Calculate the maximum mass of sodium sulfate that could be produced by the chemical reaction. Round your answer to significant digits. Aqueous sulfuric acid (H2SO4) will react with solid sodium hydroxide (NaOH) to produce aqueous sodium sulfate (Na2SO4) and liquid water (H2O). Suppose 6.9 g of sulfuric acid is mixed with 3.92 g of sodium hydroxide. Calculate the maximum mass of sodium sulfate that could be produced by the chemical reaction. Round your answer to 3significant digits.
Explanation / Answer
H2SO4+2NaOH---->Na2SO4+2H2O
So 1 mole of H2SO4 reacts with 2 moles of NaOH to produce 1 mole of Na2SO4 and 2 moles of H2O
6.9g H2SO4=6.9/98=0.0704 moles
3.92 g NaOH=3.92/40=0.098 moles
Hence NaOH is the limiting reagent and it reacts with (0.098/2)=0.049 moles H2SO4 to produce 0.049 moles Na2SO4
Mass of Na2SO4=0.049x142
=6.96 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.