April\'s Stationary and Gift Store is considering two different lines of housewa
ID: 2676473 • Letter: A
Question
April's Stationary and Gift Store is considering two different lines of housewares. The probability distributions of free cash flows in each year associated with the two projects are:Project A Project B
Probability Outcome Probability Outcome
.25 $4,000 .25 $3,000
.50 $8,000 .50 $6,000
.25 $12,000 .25 $9,000
Both projects will require an initial outlay of $13,000 and will have an estimated life of six years. Project A is considered a riskier investment and will have to have an adjusted required rate of return of 15%, while Project B's required rate of return is 12%.
b. Determine each projects risk-adjusted net present value
Please show work
Explanation / Answer
Expected CF od Proj A = 0.25*4000+0.5*8000+0.25*12000 = 8000 RateA= 15% So NPV of Proj A = NPV(Rate,CF1...Cf6) + CF0 ie NPVA = NPV(15%,8000,8000,8000,8000,8000,8000) - 13000 = $17,276 Expected CF od Proj B = 0.25*3000+0.5*6000+0.25*9000 = 6000 RateB = 12% NPV of Proj B = NPV(12%,6000,6000,6000,6000,6000,6000) -13000 = $11,668
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.