Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

April\'s Stationary and Gift Store is considering two different lines of housewa

ID: 2676213 • Letter: A

Question

April's Stationary and Gift Store is considering two different lines of housewares. The probability distributions of free cash flows in each year associated with the two projects are:
Project A Project B
Probability Outcome Probability Outcome
.25 $4,000 .25 $3,000
.50 $8,000 .50 $6,000
.25 $12,000 .25 $9,000

Both projects will require an initial outlay of $13,000 and will have an estimated life of six years. Project A is considered a riskier investment and will have to have an adjusted required rate of return of 15%, while Project B's required rate of return is 12%.

a. Determine the expected value of each project.

Explanation / Answer

Expected outcome of Project A =.25 *$4,000 +.50 *$8,000 +.25* $12,000=8000 Expected outcome of Project B =.25* $3,000 +.50* $6,000 +.25* $9,000 =6000 NPV of Project A =-$13,000 + 8000/1.15 +8000/1.15^2 +....8000/1.15^6 =$17,275.86 NPV of Project B =-$13,000 + 6000/1.15 +6000/1.15^2 +....6000/1.15^6 =$11,668.44 The expected value of Project A = $17,275.86 The expected value of Project B =$11,668.44

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote