A solution of H2SO4(aq) with a molal concentration of 2.24 m has a density of 1.
ID: 785311 • Letter: A
Question
A solution of H2SO4(aq) with a molal concentration of 2.24 m has a density of 1.135 g/mL. What is the molar concentration of this solution? A solution of H2SO4(aq) with a molal concentration of 2.24 m has a density of 1.135 g/mL. What is the molar concentration of this solution? A solution of H2SO4(aq) with a molal concentration of 2.24 m has a density of 1.135 g/mL. What is the molar concentration of this solution? A solution of H2SO4(aq) with a molal concentration of 2.24 m has a density of 1.135 g/mL. What is the molar concentration of this solution? A solution of H2SO4(aq) with a molal concentration of 2.24 m has a density of 1.135 g/mL. What is the molar concentration of this solution? A solution of H2SO4(aq) with a molal concentration of 2.24 m has a density of 1.135 g/mL. What is the molar concentration of this solution?Explanation / Answer
A molality of 2.24 indicates 2.24 mol of solute per 1 kg of solvent. Assume exactly 1 kg of water, and thus 2.24 mol of H2SO4.
The molar mass of H2SO4 is 2(1.0079 g/mol) (32.066 g/mol) 4(15.999 g/mol)=98.0778 g/mol.
2.24 mol H2SO4 x (98.0778g / 1 mol) = 2.2 x 10^2 g H2SO4
The mass of the water is 1 kg = 1000 g. the total mass of solution is
(2.20 x 10^2 g H2SO4) + (1000 g H2O) = 1.220 x 10^3 g solution
Use the mass and density of the solution to find the volume
1.220 x 10^3 g solution x (1 mL / 1.135g ) x (1 L / 1000mL) = 1.075 L solution
Finally, molarity is the number of moles of solute per liter of solution
(2.24 mol H2SO4 / 1.075 L solution ) = 2.08 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.