Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solution is prepared by mixing 22 g ethylene [C_2H_4(OH)_2] with 108 g of wate

ID: 523466 • Letter: A

Question

A solution is prepared by mixing 22 g ethylene [C_2H_4(OH)_2] with 108 g of water. What is the mass percent of ethylene glycol in the solution? 20% 17% 3.22% 83% none of these At 525 degree C, the equilibrium partial pressures for the substances in the reaction 2SO_2(g) + O_2 rlhar 2SO_3(g) were: P_SO_3 = 0.0510 atm, and P_O_2 = 0.365 atm. Calculate the value of K_p at this temperature. 1.28 times 10^-3 2.16 times 10^-2. 46.2 0 00963 779 Given 2Fe^3 + Cu(s) rightarrow Cu^2+ + 2Fe^2+ Edegree + 0.43 V 2Ag^+ + Cu(s) rightarrow Cu(s) rightarrow Cu^2+ + 2Ag(s) Edegree + 0.46 V What is the standard potential for the cell reaction in the following reaction? Fe^2+ + Ag^+ rightarrow Ag(s) + Fe^3+. +0.89 V +0.44 v +-0.03 V None of these The hydroxide ion concentration in a solution with pH = 3.50 is: 3.2 times 10^-2 M 3.2 times 10^-4 M 3.2 times 10^-11 M 3.2 times 10^-10 M None of these What is the pH of 0.025 MBa(OH)_2? 0.050 1.30 12.70 2 times l0^-13 None of these

Explanation / Answer

1)

mass % of ethylene glycol = mass of ethylene glycol * 100 / total mass of solution

= (22*100)/(22 + 108)

= 16 %

Answer: 5.none of these

2)

Kp = p(SO3)^2 / {P(SO2)^2 * p(O2)}

   = (0.0150)^2 / ((0.253)^2 * 0.365)

   = 9.63*10^-3

   = 0.00963

Answer: 4. 0.00963

I am allowed to answer only 1 question at a time

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote