A solution is prepared by mixing 500 mL of 0.15 M NACIO and 500, ml of 0.35 M Wh
ID: 1071129 • Letter: A
Question
A solution is prepared by mixing 500 mL of 0.15 M NACIO and 500, ml of 0.35 M What is the pH of this solution? Given the following information for the reaction below. N_2 (g0 + 3 F_2 9g) 2 NF_3 9g) a) Determine the value of Delta s b) Determine the value of Delta G degree at 63 degree using the equation, Delta G_max degree = Delta H_max degree = T Delta S_max degree c) Indicate whether or not the reaction is spontaneous at 63 degree C. d) At what temperature will the spontaneity of the reaction change?Explanation / Answer
22)
after mixing,
[NaClO] = M(NaClO) * V(NaClO) / total volume
= 0.15 * 500 / (500+500)
= 0.075 M
[HClO] = M(HClO) * V(HClO) / total volume
= 0.35 * 500 / (500+500)
= 0.175 M
pKa = -log Ka
=-log (3.2*10^-8)
= 7.495
use:
pH = pKa + log {[NaClO]/[HClO]}
pH = 7.495 + log (0.075/0.175)
= 7.13
Answer: 7.13
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.