Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Determine the pH you expect to find for the three solutions in question 2? Quest

ID: 782074 • Letter: D

Question

Determine the pH you expect to find for the three solutions in question 2? Question 2 states: a buffer solutions contains .120M acetic acid and 0.150 M sodium acetate. a) how many moles of acetic acid and of sodium acetate are present in 50.0 mL of solution= 0.0075 b) if we add 5.55 mL of 0.092 M NaOH to the solution in part a, how many moles of acetic acid, sodium acetate, and NaoH will be present after the reaction is done= 0.0055 acetic acid, 0.0005 NaOh, 0.008 sodium acetate C) if we add 0.50 ml of 0.087 M hcl to the solution in part a, how many moles of acetic acid ,sodium acetate and NaOH will be present after the reaction is done? = 0.006 acetic acid,.0075 sodium acetate PLEASE SHOW WORK

Explanation / Answer

HClO4 + H2O ----> ClO4- + H3O+
therefore, H+ concentration = concentration of HClO4.

HCl + H2O ----> Cl- + H3O+
therefore, H+ concentration = concentration of HCl.

oh, if both compounds are present in the same solution, you simply have to add up the concentrations of H+...

total [H+] = 5.8x10^-2 + 3.0x10^-2 = 0.088 M (to 6 significant figures.)

pH = -lg (0.088)
=1.06 (to 3 significant figures).

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote