A. if you prepare 250.0mL of pH=3.60 buffer that has a total buffer concentratio
ID: 781984 • Letter: A
Question
A. if you prepare 250.0mL of pH=3.60 buffer that has a total buffer concentration of formic acid+ formate of 0.030 M, how many moles of each will you need to prepare the solution in question 1? question 1:Determine the number of moles of reagent in the following solutions: 1a)25.00 mL of 0.10 M acetic acid =0.0025 moles 1b) 5.55 mL of 0.092 M NaOH =0.5106 moles 1c)0.50 ml of 0.087 M HCL=0.435 moles B. discuss how to prepare the solution in question A starting from 0.100 M formic acid and 0.150 M sodium formate. PLEASE SHOW ALL WORKExplanation / Answer
1))
ph=pka+log(salt concentration/acid concentration)
3.6=3.77+log(x/.03-x)
=>x=.012
therefore concentration of salt and acid are .012 and .018
moles =concentration*1000/volume
moles of salt =.012*1000/250 here to prepare 250 ml solution
=.048 moles
moles of acid= .018*4
=.072moles
2)
molarity = moles/volume in litres
moles=molarity *Volume(in L)
a)
ch3cooh = 0.1 *(25*10^-3)=0.0025 moles...
similrly b and c.
3)
ph=pka+log(salt concentration/acid concentration)
to prepare required solution starting from 0.100 M formic acid and 0.150 M sodium formate
salt conc = [formate]=0.012M
acid conc =[formic acid]=0.108M
final volume must be 250 ml.
moles of salt=0.048=0.1*V1
V1=48 ml of 0.1M acid sloution
moles of acid =0.072=0.150*V2
V2=48 ml of 0.150M formate solution
take 48 ml of 0.1M formic acid sloution and add it to 48 ml of 0.150M formate solution and dilute the solution to 250 ml.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.