A rectangular loop of wire with sides H = 30 cm and W = 50 cm carries current I
ID: 779177 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire with sides H = 30 cm and W = 50 cm carries current I2 = 0.381 A. An infinite straight wire, located a distance L = 24 cm from segment ad of the loop as shown, carries current I1 = 0.597 A in the positive y-direction.
Fad,x, the x-component of the force exerted by the infinite wire on segment ad of the loop is equal to 5.69*10^-8 N
Fbc,x, the x-component of the force exerted by the infinite wire on segment bc of the loop is equal to -1.84*10^-8 N
Another infinite straight wire, aligned with the y-axis is now added at a distance 2L = 48 cm from segment bc of the loop as shown. A current, I3, flows in this wire. The loop now experiences a net force of zero.
5) What is the magnitude of I3?
I2 2LExplanation / Answer
Given that,
Fad = 5.69*10^(-8) N
Fbc = -1.84*10^(-8) N
Force on loop due to i1,
F1 = 5.69*10^(-8) - 1.84*10^(-8) = 3.85*10^(-8) N
Force on loop due to i3,
Fad = u0*i3*i2*H / 2*pi*(2L + W)
Fad = 4*pi*i3*0.381*0.30 / 2*pi*(2*0.24 + 0.50)
Fad = i3*2.33*10^(-8) (i) N
Fbc = u0*i3*i2*H / 2*pi*2L
Fbc = 4*pi*i3*0.381*0.30 / (2*pi*2*0.24)
Fbc = i3*4.76*10^(-8) (-i) N
Net force, F3 = i3*2.43*10^(-8) N
Net force on loop = 0
F1 - F3 = 0
F1 = F3
3.85*10^(-8) = i3*2.43*10^(-8)
i3 = 1.58 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.