Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular loop of wire with sides H = 30 cm and W = 50 cm carries current I_

ID: 2077251 • Letter: A

Question

A rectangular loop of wire with sides H = 30 cm and W = 50 cm carries current I_2 = 0.377 A. An infinite straight wire, located a distance L = 24 cm from segment ad of the loop as shown, carries current I_1 = 0.595 A in the positive y-direction. What is F_ad, x. the x-component of the force exerted by the infinite wire on segment ad of the loop? N You currently hove 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question. What is F_bc, x, the x-component of the force exerted by the infinite wire on segment be of the loop?. N You currently hove 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question. What is F_net, y, the y-component of the net force exerted by the infinite wire on the loop? N You currently hove 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question. Another infinite straight wire, aligned with the y-axis is now added at a distance 2L - 48 cm from segment be of the loop as shown. A current, I_3, flows in this wire. The loop now experiences a net force of zero. What is the direction of I_3? along the positive y-direction along the negative y-direction You currently hove 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question. What is the magnitude of I_3? A You currently hove 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question.

Explanation / Answer

Here ,

a) for the line sagment ad

Fad,x = u0 * I1 * I2 * ad/(2pi * L)

Fad,x = 4pi *10^-7 * 0.377 * 0.595 * 0.30/(2pi * 0.24)

Fad,x = 5.608 *10^-8 N

part 2)

on the line sagement bc

Fbc,x = -u0 * I1 * I2 * ad/(2pi * (L + W))

Fbc,x = -4pi *10^-7 * 0.377 * 0.595 * 0.30/(2pi * (0.50 + 0.24))

Fbc,x = -1.82 *10^-8 N

part 3)

the net force in y direction is zero.

part 4)

for the net zero force , as the net force on the loop due to I1 is to the positive x , net force due to I3 must be towards the negative x ,

hence , the current in I3 must be oposite direction as bc

hence , current in bc must be in negative y direction

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote