A luge and its rider, with a total mass of 54 kg, emerge from a downhill track o
ID: 779158 • Letter: A
Question
A luge and its rider, with a total mass of 54 kg, emerge from a downhill track onto a horizontal straight track with are (d) F, (e) d, and (1) W if they, Instead, slow at 5.8 m/s' (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number (e) Number (1) Number ate of 2.9 m/s', (a) what magnitude F is required for the force. (b) what distance d do they travel white stowing, and (c) what work w is done on them by the force? what an initial speed of 39 m/s. If a force slows them to a stop at a Units ]Units Units Units Units UnitsExplanation / Answer
a)
m = mass = 54 kg
a = acceleration = 2.9 m/s2
the force is given as
F = ma = 54 x 2.9 = 156.6 N
b)
vf = final speed = 0 m/s
vi = initial speed = 39 m/s
a = acceleration = - 2.9 m/s2
d = stopping distance
using the equation
vf2 = vi2 + 2 a d
02 = 392 + 2 (- 2.9) d
d = 262.24 m
c)
work done = W = change in kinetic energy = (0.5) m (vf2 - vi2) = (0.5) (54) ((0)2 - (39)2) = - 4.1 x 104 J
d)
m = mass = 54 kg
a = acceleration = 5.8 m/s2
the force is given as
F = ma = 54 x 2.9 = 313.2 N
e)
vf = final speed = 0 m/s
vi = initial speed = 39 m/s
a = acceleration = - 2.9 m/s2
d = stopping distance
using the equation
vf2 = vi2 + 2 a d
02 = 392 + 2 (- 5.8) d
d = 131.12 m
f)
work done = W = change in kinetic energy = (0.5) m (vf2 - vi2) = (0.5) (54) ((0)2 - (39)2) = - 4.1 x 104 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.