Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A luge and its rider, with a total mass of 62 kg, emerge from a downhill track o

ID: 2186144 • Letter: A

Question

A luge and its rider, with a total mass of 62 kg, emerge from a downhill track onto a horizontal straight track with an initial speed of 27 m/s. If a force slows them to a stop at a constant rate of 2.3 m/s2, (a) what magnitude F is required for the force, (b) what distance d do they travel while slowing, and (c) what work W is done on them by the force? What are (d)F, (e)d, and (f)W if they, instead, slow at 4.6 m/s2?

Explanation / Answer

(a) F=ma, we know the a --> F=62*2.3=142.6 N (b) d=v0^2/2a=27^2/2a=158.47 m (c) W=F*d=22600 J (e) F=285.2 (f) d=158.47m (g) W=45195 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote