A luge and its rider, with a total mass of 110 kg, emerge from a downhill track
ID: 1665732 • Letter: A
Question
A luge and its rider, with a total mass of 110 kg, emerge from a downhill track onto ahorizontal straight track with an initial speedof 70 m/s. Assume that they stopwith a constant deceleration of 1.9 m/s2. (a) What magnitude F is required for thedecelerating force?N
(b) What distance d do they travel whiledecelerating?
m
(c) What work W is done on them by thedecelerating force?
kJ
. (d) What is F for a decelerationof 3.8 m/s2?
N
(e) What is d for a decelerationof 3.8 m/s2?
m
(f) What is W for a decelerationof 3.8 m/s2?
kJ
(a) What magnitude F is required for thedecelerating force?
N
(b) What distance d do they travel whiledecelerating?
m
(c) What work W is done on them by thedecelerating force?
kJ
. (d) What is F for a decelerationof 3.8 m/s2?
N
(e) What is d for a decelerationof 3.8 m/s2?
m
(f) What is W for a decelerationof 3.8 m/s2?
kJ
Explanation / Answer
a) since a = -1.9m/s2 the force F = ma = 110kg*(-1.9m/s2) =-209N negative means is in opposite direction ofmotion b) since vf = 0 when it stop, vi = 70m/s,let distance be d, we have: vf2 - vi2 =2ad d = (vf2 - vi2)/2a= (0-(70m/s)2)/(2*(-1.9m/s2)) =1289.47m c) W = Fd = -209N*1289.47 = -269.5 kJ d) F=ma=110kg*(-3.8m/s2) = -418N e) d = (vf2 - vi2)/2a= (0-(70m/s)2)/(2*(-3.8m/s2)) = 644.74m f) W = Fd = -418N*644.74 = -269.5 kJRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.