A particle with a mass m = 4.00 kg is moving along the x axis under the influenc
ID: 778657 • Letter: A
Question
A particle with a mass m = 4.00 kg is moving along the x axis under the influence of the potential energy function U(x) = (2.00 J/m2)x2 32.0 J. If the particle is released from rest at the position x = 6.40 m, determine the following. (The sign is important. Be sure not to round intermediate calculations.)
(a) total mechanical energy of the particle at any position
J
(b) potential energy of the particle at the position
x = 4.60 m
J
(c) kinetic energy of the particle at the position
x = 4.60 m
J
(d) maximum speed of the particle as it travels along the x axis
m/s
(e) acceleration of the particle at the position
x = 4.60 m
(Indicate the direction with the sign of your answer.)
m/s2
(f) maximum position the particle may obtain along the x axis
m
Explanation / Answer
Given that,
U = 2x^2 - 32 J
at x = 6.4 m, particle is at rest.
so, v = 0
KE = 0
PE at x = 6.4 m,
U = 2*6.4^2 - 32 = 49.92 J
Total mechanical energy of the particle,
TE = PE + KE
TE = 49.92 + 0
TE = 49.92 J
(b)
at the position x = 4.60 m,
U = 2*(4.6)^2 - 32
U = 10.32 J
(c)
At x = 4.6 m,
From law of energy conservation,
TE = KE + PE
KE = 49.92 - 10.32
KE = 39.6 J
(d)
Speed will be maximum when KE is maximum.
for KEmax, PE should be minimum.
PEmin = -32 J
KEmax + PEmin = TE
(1/2)mv^2 -32 = 49.92
(1/2)*4*v^2 = 81.92
vmax = 6.4 m/s
(e)
F = -dU / dx
F = -d(2x^2 - 32) / dx = -4x
at x = 4.5 m,
F = -4*4.6 = -18.4
a = F / m
a = -18.4 / 4
a = -4.6 m/s^2
(f)
At maximum position , PE is maximum.
PEmax = 49.92 J
2*x^2 - 32 = 49.92
x = 6.4 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.