16) Jupiter has a mass roughly 320 times higher that of the earth. Me-5.98 X 102
ID: 777890 • Letter: 1
Question
16) Jupiter has a mass roughly 320 times higher that of the earth. Me-5.98 X 1024 kg) and a radius equal to 11 times that of the earth [RE = 6.4 X 100 ml what is the acceleration due to the gravity at the surface of the Jupiter? 19) What is the spring constant of the spring that stores 50 J of elastic potential energy when compressed by 17.5 cm 20) The international space station is in a circular orbit at altitude 380 km. What is its orbitalperiod and Speed? [Mass of the earth is 5.98 x 1024 kg and radius of the earth is 6.38 x 10 m] 21) 1) A stone is projected at a cliff height h with an initial speed of 42 m/s directed at an angle 45° above the horizontal. The stone strikes at A 2.5 sec after launching a) Find the height of the cliff b) the speed of the stone before the impact at A, and c) the maximum height reached above the ground R.Explanation / Answer
16) g = GM/R^2
where G = gravitational constant , M= mass of the planet
R = Radius of the planet
g1/g2 = (M1 /M2) * (R2 / R1)^2
g / g2 = (1/320) *(11)^2
g2 = 2.64 g = 2.64*9.81 = 25.94 m/s2
19) Potenital energy = 0.5kx^2
where k = spring constant , x = compression
50 = 0.5*k*0.175^2
k = 3265.3 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.