Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

PLEASE ANSWER ALL ITS A QUIZ SEND HELP THANK YOU 1. Two ways to decrease hoop fr

ID: 776961 • Letter: P

Question

PLEASE ANSWER ALL ITS A QUIZ SEND HELP THANK YOU

1. Two ways to decrease hoop frequency are... A)Stretching and taping, B)Rolling and shaving, or C) Heating and cooling the bat quickly.

2.A 70 kg bungee diver is released from Verzasca Dam (Switzerland) 220 meters above the ground. The unstretched bungee cord is 150 meters long. Assume the bungee cord obeys Hooke’s law and there are no energy losses in the system.

3. A 70 kg bungee diver is released from Verzasca Dam (Switzerland) 220 meters above the ground. The unstretched bungee cord is 150 meters long. Assume the bungee cord obeys Hooke’s law and there are no energy losses in the system. The diver wants to stop 10 m from the ground. How far is the chord going to stretch?

4. If we were to slowly stretch out the bungee rope to 60 m with the only force being that of the bungee jumper of 70 kg, what would be the spring constant in the bungee cord?  

5.To show you how this might be a bad idea for using the above spring constant in your bungee of jumping from 220 m, let's calculate how far it would stretch after a 70 kg person jumped from 220 m and assuming we have 150 m of bungee cord.

6.A 70 kg bungee diver is released from Verzasca Dam (Switzerland) 220 meters above the ground. The unstretched bungee cord is 150 meters long. Assume the bungee cord obeys Hooke’s law and there are no energy losses in the system. If the diver wants to stop 10 meters above the ground, what should the spring constant of the bungee cord be?

Explanation / Answer

2.

hi = initial height = 220 m

x = stretch in the rope

L = unstreched length = 150 m

hf = final height = 10

x = hi - L - hf = 220 - 150 - 10 = 60 m

4.

using equilibrium of force

weight = spring force

mg = kx

70 x 9.8 = k (60)

k = 11.4 N/m

5

k = spring constant = 11.4

Using conservation of energy

Potential energy at The Top = Potential energy at bottom + spring energy

mghi = mg hf + (0.5) k x2

(70 x 9.8) (220) = (70 x 9.8) (70 - x) + (0.5) (11.4) x2

x = 207.4

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote