Electrons enter a region of perpendicular electric and magnetic fields. The regi
ID: 776852 • Letter: E
Question
Electrons enter a region of perpendicular electric and magnetic fields. The region occupied by the fields is 40.0 mm long in the x direction, where x is taken to be the original direction of motion. After passing through this region, the electrons then travel an additional 300 mm in the x direction before hitting a phosphorescent screen that lights up where the electrons strike it. The electrons pass undeflected through the region of perpendicular fields when E = 2.0 × 103 N/C and B = 1.7 × 105 T.(Figure 1)
Part A
Part complete
Determine the speed of the undeflected electrons.
1.2×108 ms
Part B
If the magnetic field is turned off but the electric field is left on, by what distance have the electrons been deflected when they reach the phosphorescent screen?
v =1.2×108 ms
e Secure https//ses son r"dstri"gotrysies.com/imyat/item.Vier?ss igratie''moblemlD %0515 M path with B ul of fire atwith BolfExplanation / Answer
A) for no deflection, Fe = FB
q*E = q*v*B
==> v = E/B
= 2*10^3/(1.7*10^-5)
= 1.2*10^8 m/s
B) time taken to travel additional 300 mm,
t = d/v
= 300*10^-3/(1.8*10^8)
= 1.67*10^-9 s
acceleration of electron in y-direction, ay = q*E/m
= 1.6*10^-19*2*10^3/(9.1*10^-31)
= 3.52*10^14 m/s^2
deflection in y-direction, delta_y = (1/2)*ay*t^2
= (1/2)*3.52*10^14*(1.67*10^-9)^2
= 4.9*10^-4 m or 0.49 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.