Electronic flash units for cameras contain a capacitor for storing the energy us
ID: 1770631 • Letter: E
Question
Electronic flash units for cameras contain a capacitor for storing the energy used to produce the flash. In one such unit, the flash lasts for 1/650 of a second with an average light power output of 2.80 x 105 W.
A.If the conversion of electrical energy to light is 88% efficient, how much energy must be stored in the capacitor for one flash?
(include units with answer)
Hint #1:Find the input power first, then energy.
B.The capacitor has a potential difference between its plates of 135 V when the stored energy equals the value calculated in part A. What is the capacitance?
(include units with answer)
Explanation / Answer
a) Total light energy Ulight = Plight * delta T
electrical energy to light is 88% efficient, 0.88 Uc = Ulight
Uc = Ulight / 0.88 = (Plight * delta T) / 0.88
= (2.80 * 105 * (1/650) ) / 0.88
energy stored in the capacitor for one flash = 489.5 J
b) Uc = 1/2 C V2
C = 2 * Uc / V2 = (2 * 489.5) / (135)2
capacitance = 0.0537 F = 53.7 mF
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.