Electrons enter a region of perpendicular electric and magnetic fields. The regi
ID: 1333038 • Letter: E
Question
Electrons enter a region of perpendicular electric and magnetic fields. The region occupied by the fields is40.0 mm long in the x direction, where x is taken to be the original direction of motion. After passing through this region, the electrons then travel an additional 300 mm in the x direction before hitting a phosphorescent screen that lights up where the electrons strike it. The electrons pass undeflected through the region of perpendicular fields whenE = 2.0 × 103 N/C and B = 1.5 × 105 T.(Figure 1) v=1.3 * 10^8 m.s
If the magnetic field is turned off but the electric field is left on, by what distance have the electrons been deflected when they reach the phosphorescent screen?
Explanation / Answer
given,
electric field = 2 * 10^3 N/C
region of field = 40 mm
additional distance covered = 300 mm
acceleration experienced by electron in electric field = qE/m
acceleration experienced by electron in electric field = 2 * 10^3 * 1.6 ^ 10^-19 / (9.109 * 10^-31)
acceleration experienced by electron in electric field = 3.51 * 10^14 m/s
time taken by electron to cover 40 mm = 40 * 10^-3 / (1.3 * 10^8)
time taken by electron to cover 40 mm = 3.07 * 10^-10 sec
vertical distance covered in this time
s = 0.5 * 3.51 * 10^14 * (3.07 * 10^-10)^2
s = 0.00001654069 m
final vertical velocity = 3.51 * 10^14 * (3.07 * 10^-10)
final vertical velocity = 107757 m/s
time taken by electron to cover 300 mm = 300 * 10^-3 / (1.3 * 10^8)
time taken by electron to cover 300 mm = 2.3 * 10^-9 sec
vertical distance covered = 2.3 * 10^-9 * 107757
vertical distance covered = 0.0002478411 m
total vertical distance covered = 0.00001654069 + 0.0002478411
total vertical distance covered = 0.00026438179 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.