A cylindrical tungsten filament 13.5 cm long with a diameter of 0.50 mm is to be
ID: 776735 • Letter: A
Question
A cylindrical tungsten filament 13.5 cm long with a diameter of 0.50 mm is to be used in a machine for which the temperature will range from room temperature (20°C) up to 120°C. It will carry a current of 11.0 A at all temperatures (consult tables [a] and [b] below).
(a) What will be the maximum electric field in this filament?
_______ V/m
(b) What will be its resistance with that field?
________
(c) What will be the maximum potential drop over the full length of the filament?
______________ V
Explanation / Answer
(A) E will be maxium when V is maximum that will be when R is maxiumum.
R = R0 [1 + alpha deltaT ]
R = (5.25 x 10^-8 x 0.135 / (pi (0.50 x 10^-3/2)^2))[1 + (0.0045)(120-20)]
R = 0.0523 ohm
V = I R = 0.576 Volt
E = V/m = 4.26 V/m
(B) R = 0.0523 ohm
(C) V = 0.576 Volt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.