A) suppose you were offered a ride in the new Virgin Atlantic spaceship that is
ID: 77354 • Letter: A
Question
A) suppose you were offered a ride in the new Virgin Atlantic spaceship that is capable of accelerating at a value of 1g (9.8m/sec^2). Using the standard formula for velocity (V)=acceleration (a) x time(t), compute how long it would take for you (with a=g) to reach 50% the speed of light (c=3x10^8m/sec) B) Distance travelled. Explain why you cannot use the equation Distance (D)=velocity(V) x time (t) to compute your distance. Using distance (D) = 1/2 g t^2, compute how far you have traveled in the time computed from (A). You should convert your distance to astronomical units (AUs) or light-years to help with the next question. C) assume you launched from Earth in the direction away from the Sun, where are you at the distance computed in (B)? Are you still in the Solar System, the Galaxy, the edge if the observable universe?Explanation / Answer
A) 1.5*10^8 = 9.8* t ; t = 15306122.45 s ; 2) D =0.5*g*t^2 = 1.1479 x 10^15 m ; because it is accelerating and not moving with constant velocity v ; 3)= 0.121341973 light years ; 4) I am still in the solar system.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.