A) if a net horizontal external force of 100N to the right or positive direction
ID: 585756 • Letter: A
Question
A) if a net horizontal external force of 100N to the right or positive direction acts on a ball with a 1kg mass,
1. what is the ball's acceleration?
B) Bob is going to attempt to complete a power clean exercise. If he pulls with an upward force of 1110N and the barbell is loaded with a mass of 100kg,
1.what is the acceleration and direction of the barbell?
C) A QB throws the football with a net relase velocity of 30m/s. If th QB took 0.10s to throw the football and a legal NFL football has a mass of 0.42kg
1. What average net force did the QB exert on the football?
Explanation / Answer
A) F =100 N , m = 1kg
a =F/m = 100 m/s^2
b) a = (100/100)i+ (1110/100) j
a = i+11.1j
Magnitude of acceleration =[1+(11.1)^2]^1/2
a= 11.145 m/s^2
tan(Theta) = 11.1/1
direction theta = 84.85 degrees with positive x axis
C) Dv =3 0m/s , Dt =0.1 s
m =0.42 kg
Fav = ma = mDV/Dt = 0.42*3/0.1
Fav =12.6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.