A) calculate the buoyant force due to the surrounding water on a solid piece of
ID: 2241185 • Letter: A
Question
A) calculate the buoyant force due to the surrounding water on a solid piece of iron weighing 1310N in air. B) a substance of weight 8.2996N sinks in water in which it has an apparent mass of 0.8031 kg. find the specific gravity if the substance. From the attached document determine/guess what the material might be.
calculate the buoyant force due to the surrounding water on a solid piece of iron weighing 1310N in air. B) a substance of weight 8.2996N sinks in water in which it has an apparent mass of 0.8031 kg. find the specific gravity if the substance. From the attached document determine/guess what the material might be.Explanation / Answer
"Any object, wholly or partially immersed in a fluid, is buoyed up by a force equal to the weight of the fluid displaced by the object"
a) Calculate the buoyant force due to the surrounding water on a solid piece of iron weighing 1310 N in air.
The buoyant force is just the weight (force) of the displaced water.
F = ma
Assume a = g = 9.81
The iron weighs (has force of) 1310 N, so it's mass = 1310/9.81 = 133.5 kg
Density of iron = 7870 kg/m^3 (Wikipedia)
Volume of the piece of iron = 133.6/7870 = 0.017 m^3
Density of water = 1000 kg/m^3
Buoyant force = mg = 0.017 * 1000 * 9.81 = 166.8 N
**************
b) A substance of weight 8.2996 N sinks in water in which it has an apparent mass of 0.8031 kg. Find the specific gravity of the substance.
The substance has mass m = 8.2996/9.81 = 0.8460 kg (in air)
The substance has mass m = 0.8031 kg (in water)
The displaced water has mass of 0.8460 - 0.8031 = 0.0429 kg
Specific gravity = 0.8460/0.0429 = 19.72
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.