A) if the absorbance of .251M copper(II) chloride solution is .456, what is the
ID: 591069 • Letter: A
Question
A) if the absorbance of .251M copper(II) chloride solution is .456, what is the Beer’s Law extinction coefficient if quvette diameter is 1cm?B) concentrated acetic acid is 17.5M; vinegar is .870M acetic acid. How much concentrated acetic acid in liters will you need to make 28L of vinegar? A) if the absorbance of .251M copper(II) chloride solution is .456, what is the Beer’s Law extinction coefficient if quvette diameter is 1cm?
B) concentrated acetic acid is 17.5M; vinegar is .870M acetic acid. How much concentrated acetic acid in liters will you need to make 28L of vinegar?
B) concentrated acetic acid is 17.5M; vinegar is .870M acetic acid. How much concentrated acetic acid in liters will you need to make 28L of vinegar?
Explanation / Answer
A) Given A= 0.456 C = 0.251 M b = 1cm
Formula of absorbance is
A = bC
A = absorbance
= molar extinction coefficient
b = cell length of cuvette
C = concentration
= bC / A = 0.251 x 1 / 0.456
= 0.5504 is Beer’s Law extinction coefficient
B)Given actual concentration of Acetic acid C1= 17.5 M
Concentration of vinegar acetic acid C2 =0.870M and
volume of Vinegar Acetic acid V2 = 28 L i.e. = 28000 mL
so we have calculate V1 =?
So volume calculated by using formula
C1V1 = C2V2
17.5 x V1 = 28000 x 0.870
V1 = 1392 mL i.e. =1.392 L
Volume of 1392 mL used to prepare 28 L of 0.870M vinegar acetic acid.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.