A volume of 80.0ml. of aqueous potassium hydroxide (KOH) was titrated against a
ID: 770020 • Letter: A
Question
A volume of 80.0ml. of aqueous potassium hydroxide (KOH) was titrated against a standard solution of sulfuric acid (H2S04). What was the molarity of the KOH solution if 18.7ml. of 1.50 M H3S04 was needed? The equation is Express your answer with the appropriate units. Redox titrations are used to determine the amounts of oxidizing and reducing agents in solution. For example, a solution of hydrogen peroxide, H2Oj, can be titrated against a solution of potassium permanganate. KMn04. The following equation represents the reaction: A certain amount of hydrogen peroxide was dissolved in 100. mL of water and then titrated with 1.68 M KMn04. What mass of H2O2 was dissolved if the titration required 21.3ml. of the KMn04 solution? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
m1v1=m2v2
80*m1=18.7*1.5
m1=0.350625
B)
100*1.68=m2*21.3
m2=7.887323943661972
mass = 7.88*34
=268.169014084507
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.