1.-A 0.972-g sample of aCaCl 2 . 2H 2 O/K 2 C 2 O 4 . H 2 Osolid salt mixture is
ID: 76288 • Letter: 1
Question
1.-A 0.972-g sample of aCaCl2.2H2O/K2C2O4.H2Osolid salt mixture is dissolved in ~150 mL of deonized water. Ifthe solid salt mixture contained 0.375 g ofCaCl2.2H2O, what is the % mass ofK2C2O4.H2Oin the salt mixture?andfor CaCl2.2H2O? 2.- 7.50 mL of peppermint oil is pippeted into abeaker which has a mass of 3.55 g. If the density of peppermint oilis 0.914 g/cm3, what is the combined mass of the beakerand the sample of peppermint oil? 1.-A 0.972-g sample of aCaCl2.2H2O/K2C2O4.H2Osolid salt mixture is dissolved in ~150 mL of deonized water. Ifthe solid salt mixture contained 0.375 g ofCaCl2.2H2O, what is the % mass ofK2C2O4.H2Oin the salt mixture?andfor CaCl2.2H2O? 2.- 7.50 mL of peppermint oil is pippeted into abeaker which has a mass of 3.55 g. If the density of peppermint oilis 0.914 g/cm3, what is the combined mass of the beakerand the sample of peppermint oil? 2.- 7.50 mL of peppermint oil is pippeted into abeaker which has a mass of 3.55 g. If the density of peppermint oilis 0.914 g/cm3, what is the combined mass of the beakerand the sample of peppermint oil?Explanation / Answer
K2C2O4.H2O:(0.972 - 0.375)/0.972 = 0.614 = 61.4% (0.972-0.375 isthe amount of K2C2O4*H2O) CaCl2.2H2O:(0.375/0.972) = 0.386 = 38.6% 2) 7.50 mL *(1 cm3/1 mL )*(0.914 g/cm3) = 6.855 grams total mass: 3.55g + 6.855 g= 10.41 grams
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.