Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On a particular summer day, the temprature is 30 degrees celcius and the relativ

ID: 762462 • Letter: O

Question

On a particular summer day, the temprature is 30 degrees celcius and the relative humidity is 80% ( which means that the partial pressure of the water vapor in the ambient air is 80% of the equilibrium vapor pressure of water). A sample of this air is placed in a 1 Liter flask, which is then closed and cooled at 5 degrees celcius. What is the mass (in grams) of water that still exists as vapor in the flask? How much liquid water in grams condenses out? Please show all of your work and explain in detail. Thank you

Explanation / Answer

pv=nrt
n initially=0.04
(p-x)v=(n-y)R(278)
x=p(1-y)
p(y)v=(n-y)R(278)
v=1;R=0.0821;n=.04;p=1
y=0.038321
no.of moles of water formed =0.04-0.03821=1.6*10-3

weight of water formed=0.03gms

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote