On a lab exam, you have to find the concentrations of the monoprotic (one proton
ID: 595316 • Letter: O
Question
On a lab exam, you have to find the concentrations of the monoprotic (one proton per molecule) acids HA and HB. You are given 42.5 mL of HA solution in one flask. A second flask contains 45.4 mL of HA, and you add enough HB solution to it to reach a final volume of 50.0 mL. You titrate the first HA solution with 87.3 mL of 0.0906 M NaOH and the mixture of HA and HB in the second flask with 96.4 mL of the NaOH solution. Calculate the molarity of the HA and HB solutions._____ M HA
_____ M HB
So far I am 100% sure the concentration is 0.186 M of HA, but I cannot figure out the concentration for HB
Explanation / Answer
Hey, all I can tell you is that these calculations are correct. Your online program is wrong. Sorry. If you have a teacher or online support, I'd hit them up. 0.0906 moles/L * 0.0964L = 0.00873 moles of Base 0.186 moles/L * 0.0454 L = 0.00844 moles of HA 0.00873 moles of base - 0.00844 moles of HA = moles of HB = 0.00029 moles of HB volume of HB = 50-45.4 = 4.6 mL = 0.0046L 0.00029moles/0.0046L = 0.0630 moles/L of HB
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.