14. Show all of your work for each of the following problems. An aluminum nail o
ID: 761745 • Letter: 1
Question
14. Show all of your work for each of the following problems. An aluminum nail of mass 5.00g is immersed into a solution of copper(II)nitrate. The mass of copper(II)nitrate in the solution is 6.50g. a. Write the balanced chemical equation for the reaction. b. What is the limiting reactant? c. How many grams of elemental copper can be produced from the reaction? d. How many grams of excess reactant remains when the limiting reactant is consumed? e. What is the % yield if 1.95g of copper is produced from the reaction in the lab?Explanation / Answer
a) 2Al + 3Cu(NO3)2 ---->3 Cu + 2Al(NO3)3 b) limiting reactant = Cu(NO3)2 c) copper nitrate moles = 6.5/187.56 = 0.03465 moles of Cu produced = 0.03465 , mass of Copper = 63.546 x0.03465 = 2.2 gms elemental copper produced = 2.2 gm d) moles of Al left = (5/26.98) -0.03465 =0.1506 excess Al in gm = 0.1506 x26.98 =4.065 gm e) % yield = (1.9/2.2) x100 = 86.36 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.