14. One mole of an ideal gas has a temperature of 25°C. If the volume is halved
ID: 3308687 • Letter: 1
Question
14. One mole of an ideal gas has a temperature of 25°C. If the volume is halved and the pressure is doubled, the final temperature (in °C) will be: 174°C 25 °C c. 50 °C d. 323 °C s A tank of water at 10,0 C is heated to 1000 C andProperties of Water Properties of Water then vaporized. How much heat flows from the 4186 J/(kg. C) 2090 J/(kg. C) 2010 J/(kg: c) 3.33 x 10 J/kg 2.26 x 106 J/kg Cwater surroundings to the water? The mass of water in the cie tank is 50.00 kg. a. 0 J 1.32 x 108 J C 1.88 x 10 J d. 2.26 x 106 J Csteam Lf Ly 16. A container of nitrogen gas holds 3.4 mol of gas at 67.2°C. Assume nitrogen gas acts as a diatomic ideal gas at this temperature. What is the internal energy of the gas? (al 24 kJ b. 14 kJ c. 8.2 kJ d. 4.7 kJExplanation / Answer
only one question can be posted as per chegg guidelines
14.
From ideal gas law
PV=nRT
=>Tf/Ti =(Pf/Pi)(Vf/Vi)
Tf=25*(2Pi/Pi)*(Vi/2/Vi)
Tf =25*2*(1/2)
Tf =25oC
15.
The amount of heat flows from surroundings to water is given by
Q=mcwater(T2-T1)+mLv
Q=50*4186*(100-10)+50*(2.26*106)
Q=1.318*108 J =1.32*108 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.