A toothpaste contains0.24% sodium fluoride NaF and 0.30% of triclosanC 12 H 7 Cl
ID: 76034 • Letter: A
Question
A toothpaste contains0.24% sodium fluoride NaF and 0.30% of triclosanC12H7Cl3O2. One tubecontains 119 grams of toothpaste. A. How many moles of NaF in the tube? B. How many Fluoride atoms F- in the tube? C. How many grams of sodium ion Na+ are in 1.50 grams oftoothpaste? D. How many molecules of triclosan are in the tube oftoothpaste? A toothpaste contains0.24% sodium fluoride NaF and 0.30% of triclosanC12H7Cl3O2. One tubecontains 119 grams of toothpaste. A. How many moles of NaF in the tube? B. How many Fluoride atoms F- in the tube? C. How many grams of sodium ion Na+ are in 1.50 grams oftoothpaste? D. How many molecules of triclosan are in the tube oftoothpaste? A. How many moles of NaF in the tube? B. How many Fluoride atoms F- in the tube? C. How many grams of sodium ion Na+ are in 1.50 grams oftoothpaste? D. How many molecules of triclosan are in the tube oftoothpaste?Explanation / Answer
a) 0.24 *119 grams = 28.56 grams of NaF 28.56 g NaF *(1mol/41.99grams) = 0.68 moles b) 0.68 moles NaF *(1mol F-/1mol NaF) *(6.022e23 atoms/mol) =4.09e23 atoms c) 0.24 *1.50 grams = 0.36 grams NaF 0.36 grams NaF *(1mol NaF/41.99grams) *(1mol Na/1mol NaF)*(23 g/1mol Na) = 0.197 grams Na+ d) 0.30 *119g = 35.7 g triclosan molar mass of triclosan: 12*12+7*1+3*35.5 + 2*16 = 289.5 g/mol 35.7 grams triclosan *(1mol/289.5g) *(6.022e23 molecules/mol) =7.24 e22 molecules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.