A titration of an unknown concentration of sulfuric acid needs .0836 L of a 0.12
ID: 1009620 • Letter: A
Question
A titration of an unknown concentration of sulfuric acid needs .0836 L of a 0.12 M lithium hydroxide solution. There is 34.3 mL of the unknown concentration sample. What is the concentration of the unknown sulfuric acid sample? 0.17 M 0.36 M 0.34 M 0.20 M If you have unlimited nitrogen available, how many grams of lithium nitride can be produced from 1.75 moles of lithium? 6Li + N_2 rightarrow 2Li_3N 18.3 g 20.3 g 58.3 g 61.0 g If you have 47.2 grams of potassium nitrate and it decomposes (see reaction below), how many moles of nitrogen are produced? 4KNO_3 rightarrow 2K_20+2N_2+5O_2 0.290 mol 0.122 mol 0.233 mol 1.73 molExplanation / Answer
1. H2So4 +2 LiOH -------> Li2SO4 + H2O
H2SO4 LiOH
M1 = M2 = 0.12M
V1 = 0.0343 L V2 = 0.0836L
n1 = 1 n2 = 2
M1V1/n1 = M2V2/n2
M1 = M2V2n1/n2V1
= 0.12*0.0836*1/2*0.0343 = 0.146M >>> answer
2. 6Li + N2 ------->2 Li3N
6 moles of Li produced 2 moles of Li3N
1.75 moles of Li produced = 2*1.75/6 = 0.583 moles of Li3N
mass of Li3N = no of moles * gram molar mass of Li3N
= 0.583*35 = 20.405g>>.>>answer 20.3
3.4KNO3 ------> 2K2O + 2N2 + 5O2
4 moles of KNO3 decomposes to gives 2 moles of N2
4*101 g of KNO3 decomposes to gives 2 moles of N2
47.2 g of KNO3 decomposes to gives = 2*47.2/4*101 = 0.233 moles of N2 >>>> answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.