A titration of 5.00 mL acetic acid required 16.17 mL of 0.2075 M sodium hydroxid
ID: 1003473 • Letter: A
Question
A titration of 5.00 mL acetic acid required 16.17 mL of 0.2075 M sodium hydroxide for complete neutralization. Calculate the molarity (moles/D of the acetic acid. Note: since the mole ratio between acetic acid and sodium hydroxide is 1:1, the following equation applies MaVa = MbVb, where M = molarity (moles/L), V = volume, a = acid (acetic acid), b= base (sodium hydroxide). Show the full calculation and use proper units and sig figs. (b)convert the answer in 1a from moles/L to g/L. (c) A titration of a sample of an unknown monoprotic acid required 35.14 mL of 0.2075 M NaOH to reach the endpoint. Calculate the number of moles of NaOH added. Show the full calculation and use proper units and sig figs.Explanation / Answer
1)
the reaction
CH3COOH + NaOH --> CH3COONa + H20
we can see that
mole ration between CH3COOH and NaoH is 1:1
also
moles = molarity x volume
so
MaVa = MbVb
Ma x 5 = 0.2075 x 16.17
Ma = 0.671055
so
molarity of acetic acid is 0.671055 moles/L
b)
now
concentration in g/L = conc in mol/L x molar mass
molar mass of acetic acid = 60
so
concentration in g/L = 0.671055 x 60
concentration in g/L = 40.2633
c)
we know that
moles = molarity x volume (ml) / 1000
given
molarity of NaoH = 0.2075
volume = 35.14 ml
so
moles of NaOH added = 0.2075 x 35.14 /1000
moles of NaOH added = 7.29155 x 10-3
so
7.29155 x 10-3 moles of NaOH are added
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.