Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 50ML solution of .35M C5H6O4 (ka 1.4 x 10^-4) is titatredwith .173 M Koh... a)

ID: 75757 • Letter: A

Question

A 50ML solution of .35M C5H6O4 (ka 1.4 x 10^-4) is titatredwith .173 M Koh...

a) how many ML of KOHis required to reach equivalence point?
b) what is the PH at midpoint? for this questionwe do not divide bytwo...I believe, but i dotn knwo why...
C) what is the PH at end point...? A) .05L x .35M = .0175.... .0175/.173MKoH= .1011 L--->101.1 ML(the ans asks forML) B) SINCE THE GIVEN IS KA the PH IS JUST THE NEGATIVELOG... -log 1.4 x 10-4 = 3.85 = PH C) PH at endpoint** this is where i have alittle trouble KOH --> K+ + OH- .0175 / .035L + .1011===== .128 x2/.128= 1.4 x 10^-4 x2= 1.8 x 10^ -5 X2= .0042 -log .0042= 2.37 Poh 14-2.37= 11.62= PH can somoen tell me if i did this right?? A 50ML solution of .35M C5H6O4 (ka 1.4 x 10^-4) is titatredwith .173 M Koh...

a) how many ML of KOHis required to reach equivalence point?
b) what is the PH at midpoint? for this questionwe do not divide bytwo...I believe, but i dotn knwo why...
C) what is the PH at end point...? A) .05L x .35M = .0175.... .0175/.173MKoH= .1011 L--->101.1 ML(the ans asks forML) B) SINCE THE GIVEN IS KA the PH IS JUST THE NEGATIVELOG... -log 1.4 x 10-4 = 3.85 = PH C) PH at endpoint** this is where i have alittle trouble KOH --> K+ + OH- .0175 / .035L + .1011===== .128 x2/.128= 1.4 x 10^-4 x2= 1.8 x 10^ -5 X2= .0042 -log .0042= 2.37 Poh 14-2.37= 11.62= PH can somoen tell me if i did this right??

Explanation / Answer

a) 0.05 L x 0.35 M   = 0.173M    x L                         x L    =    0.05 L x0.35 M    / 0.173 M                                  = 0.1011 L b) Mid point means pH = p Ka                                      = - log ( 1.4 x 10^-4)                                       =3.85 c)      pH at endpoint isgreater than 7.                C5H5O4- (aq)   + H2O <------------> C5H6O4(aq)    + OH- (aq)       .0175 / .035L + .1011=====.128               C5H5O4- (aq)   + H2O <------------> C5H6O4(aq)    + OH- (aq)         I(M) 0.128                                                        0                      0        C(M)     -x                                                       +x                     +x        E(M)  0.128-x                                                 +x                      +x                                             Kb   = (x)(x) / 0.128 -x )                                             Kb = 1.0 x 10-14 / 1.4 x 10^-4                                                    = 7.1 x 10-11                              x^2/(.128-x) = 1.0 * 10-14 / 1.4 x10^-4                                                x2= 0.128 M *7.1 x 10-11                                                x =3.02 * 10-6 M                                         pOH   = 5.5                                       pH        = 8.48 c)      pH at endpoint isgreater than 7.                C5H5O4- (aq)   + H2O <------------> C5H6O4(aq)    + OH- (aq)       .0175 / .035L + .1011=====.128               C5H5O4- (aq)   + H2O <------------> C5H6O4(aq)    + OH- (aq)         I(M) 0.128                                                        0                      0        C(M)     -x                                                       +x                     +x        E(M)  0.128-x                                                 +x                      +x                                             Kb   = (x)(x) / 0.128 -x )                                             Kb = 1.0 x 10-14 / 1.4 x 10^-4                                                    = 7.1 x 10-11                              x^2/(.128-x) = 1.0 * 10-14 / 1.4 x10^-4                                                x2= 0.128 M *7.1 x 10-11                                                x =3.02 * 10-6 M                                         pOH   = 5.5                                       pH        = 8.48                C5H5O4- (aq)   + H2O <------------> C5H6O4(aq)    + OH- (aq)       .0175 / .035L + .1011=====.128               C5H5O4- (aq)   + H2O <------------> C5H6O4(aq)    + OH- (aq)         I(M) 0.128                                                        0                      0        C(M)     -x                                                       +x                     +x        E(M)  0.128-x                                                 +x                      +x                                             Kb   = (x)(x) / 0.128 -x )                                             Kb = 1.0 x 10-14 / 1.4 x 10^-4                                                    = 7.1 x 10-11                              x^2/(.128-x) = 1.0 * 10-14 / 1.4 x10^-4                                                x2= 0.128 M *7.1 x 10-11                                                x =3.02 * 10-6 M                                         pOH   = 5.5                                       pH        = 8.48
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote