A 500 g glider sits on a frictionless horizontal air track, connected to a sprin
ID: 1480080 • Letter: A
Question
A 500 g glider sits on a frictionless horizontal air track, connected to a spring of negligible mass with force constant k. You push the glider to a maximum displacement of x= 25cm and release from rest. if the speed of the glider is 73 cm/s when x= -10 cm from equilibrium, what is the value of the spring constant k? A 500 g glider sits on a frictionless horizontal air track, connected to a spring of negligible mass with force constant k. You push the glider to a maximum displacement of x= 25cm and release from rest. if the speed of the glider is 73 cm/s when x= -10 cm from equilibrium, what is the value of the spring constant k?Explanation / Answer
0.5*kx2 = 0.5*mv2
k = .5*.73*.73/(.25*.25) = 4.2632 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.