A 500 g rubber ball is dropped from a height of 10 m and undergoesa perfectly el
ID: 1742005 • Letter: A
Question
A 500 g rubber ball is dropped from a height of 10 m and undergoesa perfectly elastic collision with the earth.What is the earth's velocity after thecollision? Assume the earth was at rest just before thecollision.
How many years would it take the earth tomove 1.0 mm at this speed?
What is the earth's velocity after thecollision? Assume the earth was at rest just before thecollision.
How many years would it take the earth tomove 1.0 mm at this speed?
How many years would it take the earth tomove 1.0 mm at this speed?
Explanation / Answer
mass of rubber ball m = 500 g = 0.5 kg initial height h = 10 m so, velocity of the ball just before collision v =[[ 2 gh ] = 14 m / s mass of earth M = 5.98 * 10 ^ 24 kg from law of conservation of momentum , momentum beforecollision = momentum after collision m v + M * 0 = m * -v + M V from this M V = 2 m v from this velocity of the earth after collision V = 2 mv / M = 2.34 1 * 10 ^ -24 m / s distance moved S = 1mm = 1 * 10 ^ -3 m So, required time t = S / V = 0.4271 * 10 ^ 21 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.