Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How many grams of body mass does the person lose in about 8 h sleep if all the C

ID: 742498 • Letter: H

Question

How many grams of body mass does the person lose in about 8 h sleep if all the CO2 and H2O exhaled come from the metabolism of glucose

Explanation / Answer

C6H12O6(s) + 6 O2(g) -----> 6 CO2(g) + 6 H2O(g) moles CO2 = 24.4 / 44.0 = 0.555 moles / hr moles H2O = 9.99/18.0 = 0.555 moles / hr either is the limiting product but let's base our calculations on CO2 from balanced equation 1 mole glucose ----> 6 moles CO2 8 hr x (0.555 moles CO2 / hr) x (1 mole glucose / 6 moles CO2) x (180 g/mole) = 133.2 g = 1x10² g with 1 sig fig so the person drops 1x10² g of body mass in an 8 hr period

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote