How many g of Ni (s) will accumulate on an electrode if a 9.5 A current is run t
ID: 836447 • Letter: H
Question
How many g of Ni (s) will accumulate on an electrode if a 9.5 A current is run
through an electrolytic cell for 25 minutes?
Sorry for the strange formatting of the question, i just copied and pasted it straight on to here. I can't seem to figure this out, even though it's supposedly easy. Like, there's no charge on the Nickel so how do you know how many electrons are transfered and stuff? A detailed explanation on how to get the answer would be very awesome! :) the answer is 4.34g, and i'm seriously lost on how to get that.
Explanation / Answer
Ni2+ + 2 e- => Ni
Charge = current x time in s
= 9.5 x 25 x 60 = 14250 C
Moles of electrons = charge/Faraday constant
= 14250/96485 = 0.148 mol
Moles of Ni = 1/2 x moles of electrons
= 1/2 x 0.148 = 0.074 mol
Mass of Ni = moles x molar mass of Ni
= 0.074 x 58.7
= 4.34 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.