A solution containing AgNO3 is mixed with a solution of NaCl to form a solution
ID: 736449 • Letter: A
Question
A solution containing AgNO3 is mixed with a solution of NaCl to form a solution that is 0.10 M in AgNO3 and 0.075 M in NaCl. What will happen once these solutions are mixed? Ksp (AgCl) = 1.77 Times 10-10. Silver chloride will precipitate out of solution, leaving an unsaturated solution of AgCl. Nothing will happen since NaCl and AgNO3 are both soluble compounds. Nothing will happen since the molar solubility of AgCl is higher than the solution concentrations. Silver chloride will precipitate out of solution, leaving a saturated AgCl solution. There is not enough information to say anything about this solution.Explanation / Answer
molar solubility of AgBr = S = [AgBr] = [Ag+] [Br-] = [NaBr] = 0.150 M Ksp = 7.7 x 10^-13 = [Ag+][Br-] = S x 0.150 S = 5.1 x 10^-12 M the second answer is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.