A solid, uniform ball rolls without slipping up a hill, as shown in the figure (
ID: 1287829 • Letter: A
Question
A solid, uniform ball rolls without slipping up a hill, as shown in the figure (Figure 1). At the top of the hill, it is moving horizontally; then it goes over the vertical cliff. Take V = 27.0m/s and H = 25.0m.
A solid, uniform ball rolls without slipping up a hill, as shown in the figure (Figure 1). At the top of the hill, it is moving horizontally; then it goes over the vertical cliff. Take V = 27.0m/s and H = 25.0m. How far from the foot of the cliff does the ball land? How fast is it moving just before it lands?Explanation / Answer
Time can be calculated as follows.
t = sqrt (2H/g) = sqrt (2*25/9.8) = 2.26 s
a)
We have that,
Distance = velocity * time = 27 * 2.26 = 61 m
b)
From the law of conservation of energy
0.5mv^2 + mgh = 0.5mv'^2
v^2 + 2gh = v'^2
v'^2 = 27^2 + 2*9.8*25
v' = 35 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.