Ol at 283 K having a density of 850 kgim and a viscosity of 2.3 10 Pas is Sowing
ID: 717748 • Letter: O
Question
Ol at 283 K having a density of 850 kgim and a viscosity of 2.3 10 Pas is Sowing at a rate of 0723 kp's inside a glass pipe with a diameter of 63.5 mm a. Determine the Reymolds number. What is the flow regime? b. What is the veloclty in m's required for a Reynolds number of 4300 What is the flow rate in ys required for a Reynolds number of 43007 2 IH is desired to maintain the same Reynolds number of 4300 and the same velocity as in Part (c) above, using a second fluid with a density of 1040 kgim and a viscosity of 15 10 Pas What pige dameter should be used 3. water is flowing intothmpofatank at a rate of 20 gpm The tank is 18inin eter and has a 3 in diameter hole in the botiom, through which the water fows out I the infiow rate is adjusted to match the outfow rale what will the height of the waber be in the tank f friction is negligible gpm is galion per minde) .A liquid with a viscosity of 446x10 Pas and a density of 800 kgim is Sowing through áhorizortal ppe avelocity of 421mis The ppe new commercial steel, schedule 40 wm an ntern dameter of 2.07 Calculate the fricton head loss in mars, for a 40 m section of the pipe 5. Crude Ol is being transported using a horizontal pipeline made out of new commercial steel, and having alengh of 100 miles at the rate o 500 pals. A pump is instalied to overcome the fridion loss of 9000 mls. Calculate the diameter of the pipeline. Crude ol has a density of 900 kgm2 and a viscosity of 1.5ep 6. Ethanol is flowing in a glass tubing having an inside dameter of 1 om at a velocity of 3 mm's. The tubing is 5 m long and the pressure at the entrance of the tube is 0.2kPa Find the oudet pressure. (1 kPa10 Pa). Ethanol has a density of 780 kg'm and a viscosity 7. Two Cylindrical bamels, shown below, are filed with water, and have a pressure sensor siting at the bottom of the bamel (PT-1 and PT-2). The first bael has a Giameter of 1 m and the height of the water head trom PT-1 to the top of the banel is 10 m. The second barrel has the same height as PT-2, and has a 1 mm dameter, 10 m long tube connecled to the top of the barrel Which pressure sensor will have the higher reading? Why? dz 1 mm 10 mi PT-1 PT-2Explanation / Answer
Ans 4
Viscosity = 4.46 x 10^-3 Pa-s
Density = 800 kg/m3
Velocity V = 4.21 m/s
Diameter = 2.07 in x 1m/39.37in
= 0.052578 m
Length L = 40 m
Reynolds number
Re = diameter x velocity x density / viscosity
= (0.052578 m x 4.21 m/s x 800 kg/m3) / (4.46 x 10^-3 Pa-s)
= 39704.72
Re > 4000
Flow is turbulent
Absolute roughness for commercial steel pipe
e = 0.045 mm x 1m/1000mm = 0.000045 m
Relative roughness = e/D
= 0.000045 / 0.052578
= 0.00085587
From Moody's chart
Friction factor f = 0.024462
Head loss in m2/s2 = 4fLV2 / (D x 2)
= [4 x 0.024462 x 40 m x (4.21 m/s)2 ] / (0.052578 m x 2 )
= (69.371 m3/s2) / (0.105156 m)
= 659.7 m2/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.