Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 3.57 g sample of cyclohexane (CeH12) is combusted in a bomb calorimeter. The t

ID: 716515 • Letter: A

Question

A 3.57 g sample of cyclohexane (CeH12) is combusted in a bomb calorimeter. The temperature increases from 29.1 C to 31.3 C. What is the heat of the reaction for the combustion of this of cyclohexane in kilojoules per moles? The heat capacity of the calorimeter is 6.210 kJ C. Select one: O a. 278 kJ/mol O b 322 kJ Imol o c. 124 kJ/mol d 545 kl/mo What is the de Broglie wavelength of a neutron travelling at a velocity of 1.00 x 105 m/s? Planck's constant (h) s 6.62610- kg-m2/s Select one O a. 5.00 x 10-15 m b. 7.22 x 10- m 210 C. 3.97 x 10-12 m O d 9.11 x 10-3m

Explanation / Answer

1)

Q = ccal * delta T

=6.210 KJ/oC * (31.3 - 29.1) oC

= 13.662 KJ

Molar mass of C6H12,

MM = 6*MM(C) + 12*MM(H)

= 6*12.01 + 12*1.008

= 84.156 g/mol

mass(C6H12)= 3.57 g

use:

number of mol of C6H12,

n = mass of C6H12/molar mass of C6H12

=(3.57 g)/(84.16 g/mol)

= 4.242*10^-2 mol

delta H = Q / number of mol

= 13.662 KJ / 4.242*10^-2 mol

= 322 KJ/mol

Answer: b

Only 1 question at a time please

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote