A 3.25 g bullet picks up an electric charge of 1.65 C as it travels down the bar
ID: 1539509 • Letter: A
Question
A 3.25 g bullet picks up an electric charge of 1.65 C as it travels down the barrel of a rifle. It leaves the barrel at a speed of 407 m/s traveling perpendicular to the earth’s magnetic field, which has a magnitude of 5.50×104 T .
Part A
Calculate the magnitude of the magnetic force on the bullet.
Express your answer with the appropriate units.
Part B
Calculate the magnitude of the bullet’s acceleration due to the magnetic force at the instant it leaves the rifle barrel.
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
Part A )
given
m = 3.25 g
= 0.00325 kg
q = 1.65 C
= 1.65 X 10-6 C
V = 407 m/s
B = 5.50 X 104 T
using F = q V B
F = 1.65 X 10-6 X 407 X 5.50 X 104
F = 3.69 X 10-7 N
Part B )
using F = m a
a = F / m
a = 3.69 X 10-7 / 0.00325
a = 1.135 X 10-4 m/sec2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.