Using tabulated thermodynamic data from Appendix D, compute (a) K eq at 298 K; (
ID: 713264 • Letter: U
Question
Using tabulated thermodynamic data from Appendix D, compute (a) Keq at 298 K; (b) the temperature at which the equilibrium pressure is 1.00 bar; and (c) Keq at 603 K for the following reaction:
Hg(g) + HgCl2(s) Hg2Cl2(s)
(a) Keq at 298 K.
(b) the temperature at which the equilibrium pressure is 1.00 bar.
(c) Keq at 603 K
For (a) I tried to use Keq = e^-G/RT but wasnt able to get the right answer
e^-(210.745kJ/mol / ((8.3144598*10^-3) kJ/K*mol * 298K ) = 0
Im not sure how to get (b) and (c)
HgCl2(s) H(kJ/mol)= -224.3 G (kJ/mol rxn )= -178.6 S(J/mol ·K) = 146.0
Hg2Cl2(s) H(kJ/mol)= -265.22 G (kJ/mol rxn )= -210.745 S(J/mol ·K) = 192.5
H2(g) S=130.68 J/mol K
Explanation / Answer
for the reaction HgCl2(s)+Hg(g)<-------->Hg2Cl2(s)
deltaG= 1* deltaG of Hg2Cl2-(1* deltaG of HgCl2+1*deltaG of Hg) , 1,1 and 1 are coefficients of Hg2Cl2, HgCl2 and Hg respectively.
for Hg(g) at standard state, deltaG=0
deltaG0 = -210.745-(-178.6)= -32.145 Kj/mole
deltaG0=-RT lnK
lnK =-deltaGo/RT=32.145*1000/(8.314*298)=12.97
K= 431230
for the reaction on similar grounds used for deltaG calculations,
deltaH= -265.22-(-224.33)=-40.89 kj/mole
deltaS=192.5-(146+130.68)=-84.2 J/mole.K
deltaG= deltaH-T*deltaS
given T= 693K
deltaG= -40.89*1000+84.2*693 =17405.16 J/mole
since deltaG=-RTlnK
lnK= -deltaG/RT= -17405.16/(8.314*693), K=0.048758
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.