A chemist must prepare 400.0 mL of hydrobromic acid solution with a pH of 0.90 a
ID: 711421 • Letter: A
Question
A chemist must prepare 400.0 mL of hydrobromic acid solution with a pH of 0.90 at 25 °C He will do this in three steps: Fill a 400.0 mL volumetric flask about halfway with distilled water. Measure out a small volume of concentrated (9.0M) stock hydrobromic acid solution and add it to the flask. Fill the flask to the mark with distilled water. Calculate the volume of concentrated hydrobromic acid that the chemist must measure out in the second step. Round your answer to 2 significant digits 0 ml.Explanation / Answer
pH = 0.9
pH = -log[H3O+]
0.9 = -logx
x = 0.126
so that, molarity of HBr = 0.126 M
M2 = molarity of dil.HBr = 0.126 M
V2 = volume of DIL.HBr = 400 ml
M1 = Concentrated HBr = 0.9 M
v1 = Volume of Concentrated HBr = x ml
dilution formula,
M1V1 = M2V2
(0.9*v1) = (0.126*400)
v1 = 56 ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.