A chemical supply company currently has in stock 100 lb of a certain chemical, w
ID: 3310430 • Letter: A
Question
A chemical supply company currently has in stock 100 lb of a certain chemical, which it sells to customers in 8-lb batches. Let Xthe number of batches ordered by a randomly chosen customer, and suppose that X has the following pmf. 1 2 34 p(x) 0.3 0.5 0 0.1 Compute E(x) and V(x) E(x) 2 batches batches Compute the expected number of pounds left after the next customer's order is shipped and the variance of the number of pounds left. [Hint: The number of pounds left is a linear function of X.] expected weight left 8 variance of weight left 32 lbExplanation / Answer
E(x) = 1 * 0.3 + 2 * 0.5 + 3 * 0.1 + 4 * 0.1
= 2.
V(x) = 1 * 0.3 + 4 * 0.5 + 9 * 0.1 + 16 * 0.1 - 2 * 2
= 0.8.
Expected weight left = 100 - 2 * 8 = 84.
Variance of expected weight left = 10000 - 0.8 * 64 = 9948.8.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.