A chemist must dilute 78. 9ml of 1.21m M aqueous magnesium fluoride solution unt
ID: 901873 • Letter: A
Question
A chemist must dilute 78. 9ml of 1.21m M aqueous magnesium fluoride solution until the concentration falls to 1.00m M . He'll do this by adding distilled water to the solution until it reaches a certain final volume. Calculate this final volume, in milliliters. Be sure your answer has the correct number of significant digits.
Explanation / Answer
M1 = 1.21 mM
V1 = 78.9 ml
M2 = 1.00 mM
V2 = ?
formula M1V1 = M2 V2
1.21 x 78.9 = 1.00 x V2
V2 = 95.5 ml
final volume = 95.5ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.